Rymdturism.se

WhiteKnightTwo har fått hål på sina spoilers Skriv ut E-post
2009-10-25
WhiteKnightTwo har fått hål på sina spoilersScaled Composites har lagt till ett par hål på de innersta spoilers på protypen av Virgin Galactics moderskepp Eve. Under den 20:e testlygningen, som varade i 4 timmar gjorde bärflygplanet ett antal nedslitningar i brant vinkel under en sekvens av snabba markkänningsmanövrar.

Scaled Composites och Virgin Galactic har avstått att förklara varför man har lagt till dessa hål, men dessa modifieringar lär resultera i ett minskat luftmotstånd. Det enda man säger är att dessa förändringar är naturliga steg i en förberedelse för att WhiteKnightTwo ska kunna ta SpaceShipTwo med sig, vilket kommer att ske tidigt under 2010.

De är också de senaste i raden av förändringar som har gjorts på WhiteKnightTwos skrov detta år. Tidigare år gjorde man en ändring som innebar att man fick bygga ut styrsystemet. Scaled Composites chefsdesigner förklarade att det berodde på att WhiteKnightTwo tidigare hade haft ett instabilt styrroder.

Senast moderskeppet gjorde en testflygning var den 1 augusti i samband med hemfärden från flyguppvisningen EAA AirVenture i Oshkosh, Wisconsin. Det är ett 10 veckor långt uppehåll som är det längsta uppehållet sedan jungfrufärden den 21 december 2008.

Källa: http://www.flightglobal.com/articles/2009/10/22/333823/pictures-whiteknight-twos-spoilers-get-holes.html
Foto: Flightgloabal


Visningar: 291

  Lämna en kommentar
RSS kommentarer

Skriv en kommentar

  • Var vänlig och skriv en kommentar som är relevant för artikeln.
  • Personliga angrepp kommer att tas bort.

Namn:
E-post
Hemsida
Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Kommentar:

Bildverifieringskod:* Code



Senast uppdaterad ( 2009-10-25 )

 

Våra boktips

Stöd rymdturism.se genom att ge en liten donation:

SpaceToys.com Authentic NASA Toys and Replicas
Nyhetsbevakare
Dashboard RSS
Låt nyheterna komma till dig. Prenumerera på de senaste nyheterna till ditt skrivbord


Space LifeStyle Magazine - våren 2009
 

Läs det senaste
numret av
Space LIfeStyle Magazine


Prenumerera på UniGalactic
 

Prenumerera på
UniGalactic



Countdown Creations, your space superstore!

Kommande händelser

2010-04-08 – Konferens
Space Access 2010
2010-10-20 – Symposium
2010 International Symposium for Personal & Commercial Spaceflight

Senaste videoklipp

Enterprise Space Tourism Project

Space Tourism

2008: Space Tourism (Bonnal)

Private Space Explorer Richard Garriott

Richard Garriott förbereder sig inför ISS

Rymdturism undrar...

Skulle du kunna tänka dig att åka ut i rymden?
  

Varför vill du åka ut i rymden?
  

Vilket blir det första företaget som skickar upp en rymdturist i rymden?
  

Dagens citat

“That's one small step for man, one giant leap for mankind.”
-Neil Armstrong