Denna bild föreställer vad som förmodas vara en generalrepetition inför den ljusshow som senare på måndagskvällen, lokal tid, ska äga rum vid Mojave Airport i Kalifornien i samband med att Virgin Galactic premiärvisar sitt rymdskepp SpaceShipTwo.
Bilden togs av Steve Johnson på väg hem från sin julshoppingsrunda när såg ett par kraftiga spotlights lysa upp himlen och de låga molnen ovanför Mojave Airport i Kalifornien. Först trodde han att det var ett filmteam som tog några scener för nästa succéfilm från Hollywood, men sedan föll tankarna på att SpaceShipTwo ska visas upp på just den platsen dagen därpå. I kväll får se om han hade rätt.
Just nu väntar SpaceShipTwo tålmodigt i sin hangar innan hon skrider ner längs med landningsbanan och gör sitt första publika uppträdande. Den första skymten av SpaceShipTwo kommer att vara tillgänglig från 12.00 (svensk tid) på Virgin Galactics webbplats och GMTV kommer att streama live från 07.00 i morgon bitti.
1 Space Adventures säger att över 200 personer har antingen betalat det fulla priset av 100.000 dollar för en framtida rymdresa eller en depositionsavgift på 10.000 dollar.
2 Antalet personer som har betalat det fulla priset av 200.000 dollar för en framtida rymdresa.
3 Space Adventures har rapporterat siffror i denna storleksordning för de som nu tränar inför en rymdfärd med Soyuz eller har uttryckt en stark önskan om att vilja göra en rymdresa.
Dagens citat
“I view the spaceflight as kind of the exclamation point at the end of a very long sentence” -Charles Simonyi