Rymdturism.se

Landningsbanan vid Spaceport America får betongyta Skriv ut E-post
2010-02-22
Landningsbanan vid Spaceport America får betongytaVideosekvensI torsdag hälldes det första lagret betong ut över landningsbanan vid Spaceport America, och därmed därmed inleds slutfasen för konstruktionen av den drygt 3000 meter mäktiga landningsbanan. Projektet som startade i augusti 2009 är planerat till att vara klart denna sommar.

Landningsbanan är uppbyggd i ett flertal lager, med ett 60 centimeter tjockt förtillverkat bärlager i botten och ovanpå det finns ett 15 centimeter tjock lager som utgörs av en blandning mellan jord och betong, följt av 10 centimeter asfalt och slutligen ett 36 centimeter tjockt slitlager gjort av betong. Med en längd på drygt 300 meter och en bredd på 60 meter kan landningsbanan ta emot i princip alla flygplanstyper i världen, så väl som de dagliga starterna med Virgin Galactics WhiteKnightTwo och SpaceShipTwo som kommer att äga rum när den kommersiella trafiken har kommit igång.

– Nu när betongen på landningsbanan kommer på plats markeras en viktig milstolpe i förverkligandet av Spaceport Sweden och kommersiell rymdfart i New Mexico, säger Steve Landeene, chef för Spaceport America.

Jämte byggandet av landningsbanan, pågår arbete med den 1 hektar stora terminal och hangaranläggningen. För närvarande arbetar mer än 460 personer med projektet och man förväntar att det växer till 600-800 under våren. New Mexico Spaceport Authority (NMSA), som driver rymdhamnen, har arbetat i nära samarbete med ledande företag som Virgin Galactic, Lockheed Martin, Moog-FTS, och UP Aerospace för att optimera denna nya anläggning.

Hela anläggningen förväntas vara klar i slutet av 2010 eller i början av 2011



Källa: http://www.spaceportamerica.com/news/press-releases/294-concrete-phase-of-runway-
begins-at-spaceport-america.html

Foto: Judd Bradley


Visningar: 383

  Lämna en kommentar
RSS kommentarer

Skriv en kommentar

  • Var vänlig och skriv en kommentar som är relevant för artikeln.
  • Personliga angrepp kommer att tas bort.

Namn:
E-post
Hemsida
Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Kommentar:

Bildverifieringskod:* Code



Senast uppdaterad ( 2010-04-08 )

 

Våra boktips

Stöd rymdturism.se genom att ge en liten donation:

tbobs
SpaceToys.com Authentic NASA Toys and Replicas
Nyhetsbevakare
Dashboard RSS
Låt nyheterna komma till dig. Prenumerera på de senaste nyheterna till ditt skrivbord


Space LifeStyle Magazine - våren 2009
 

Läs det senaste
numret av
Space LIfeStyle Magazine


Prenumerera på UniGalactic
 

Prenumerera på
UniGalactic



Countdown Creations, your space superstore!

Senaste videoklipp

Enterprise Space Tourism Project

Space Tourism

2008: Space Tourism (Bonnal)

Private Space Explorer Richard Garriott

Richard Garriott förbereder sig inför ISS

Rymdturism undrar...

Skulle du kunna tänka dig att åka ut i rymden?
  

Varför vill du åka ut i rymden?
  

Vilket blir det första företaget som skickar upp en rymdturist i rymden?
  

Dagens citat

“By 2150, there could be more people living in space than on earth..Earth might serve mainly as a tourist attraction - a carefully preserved monument to man's origin.”
-Gerard O'Neill