Bruce Boxleitner vill gärna åka ut i rymden

Bruce BoxleitnerStjärnan från "Babylon 5" och "Familjen Macahan" vill inget hellre än att åka ut i rymden. Men det finns ett hinder – priset. Han tycker det är för högt, och hoppas på att Virgin Galactic sänker det, så att han kan ha råd att åka iväg. 

Trots att skådespelaren sitter i styrelsen för "National Space Society", hjälper det inte honom att få en billigare resa när de första resenärerna ger sig i väg 2010.

– Jag hoppas att de skyndar på och gör resorna billigare. Jag skulle väldigt mycket vilja göra en resa, men priset är ju 200.000 dollar styck!, säger Bruce med ett stön. Jag har alltid fascinerats av de störa öppna vidderna, det okända. Det närmaste jag har varit rymden var när jag spelade John Sheridan i Babylon 5, men jag lämnade egentligen aldrig jorden.

Virgin Galactic har tagit emot intresseanmälningar från mer än 80.000 personer från 120 länder som har visat intresse för att åka ut i rymden.

 

Källa: http://www.pr-inside.com/boxleitner-keen-to-go-into-space-r483877.htm
Foto: Warner Bros. Television

  • Liknande artiklar:

 

Prenumerera på vårt månatliga nyhetsbrev

 

Please publish modules in offcanvas position.